Więcej o "Tańce, pląsy i zabawy przy muzyce …"

Robert Domań, Iwona Biśto, Jolanta Kaszyca

"Tańce, pląsy i zabawy przy muzyce
  dla dzieci w wieku przedszkolnym"

Spis treści:

Wstęp

Taniec „Taniec na dzień dobry”   mp3
Taniec „Spacer na siedząco”   mp3
Taniec „Polka dziecięca”   mp3
Taniec „Koszyczek”   mp3
Taniec „Kowboje”   mp3
Pląs „Pociąg”   mp3
Pląs „Podaj rękę partnerowi”   mp3
Pląs „Jeśli jesteś wesoły”   mp3
Pląs „I w prawo krok”   mp3
Pląs „Walczyk to taniec”   mp3
Zabawa przy muzyce „Gimnastyka”   mp3
Zabawa przy muzyce „Baranki”   mp3

Fragmenty powyższych utworów możesz wysłuchać w formacie mp3.

Wstęp

Jest nam bardzo miło, że ta książka trafia w Państwa ręce i że będziecie mieć okazję wprowadzić do swoich zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym proste i atrakcyjne tańce, pląsy i zabawy przy muzyce.
        Ten krótki czas, gdy brzmi melodia, w którym spędzamy wspólnie z dziećmi kilka minut w ruchu i zabawie sprawia, iż mamy wrażenie, że jest to chwila niczym z bajki. Zabawy taneczne, tańce, zabawy ruchowe przy muzyce sprawiają wiele radości, fascynują dzieciaki, wyzwalają spontaniczność, uśmiech, pokłady energii, a jednocześnie uczą bycia razem i wspólnej dobrej zabawy.
        Niejednokrotnie, patrząc na twarze dzieci, mamy wrażenie, że muzyka jest ich żywiołem, w którym zanurzyłyby się po same uszy, oddałyby mu się bez reszty. I my sami, jako osoby dorosłe, także możemy mieć takie odczucia, także możemy zatańczyć z wielką pasją i weselić się.

Pragniemy, aby publikacja ta służyła pomocą nauczycielom, wychowawcom i rodzicom, którzy organizują czas dla swoich małych pupili. Chcemy przekazać sprawdzone przykłady zajęć muzyczno-ruchowych, które uatrakcyjnią wasze zajęcia, imprezy okolicznościowe, spotkania w przedszkolu i domu rodzinnym. Można je także wykorzystać w działaniach ze starszymi dziećmi w innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, między innymi w szkole w nauczaniu zintegrowanym, w świetlicach, domach dziecka, sanatoriach lub też podczas imprez plenerowych, wycieczek, kolonii. Na pewno pomysłów na to, w jakich sytuacjach edukacyjnych, z jaką grupą i w jakim miejscu można wykorzystać nasze propozycje, znajdziecie Państwo bardzo wiele, a dzieci wam w tym pomogą.

Książka składa się z dwóch zasadniczych części:
        Pierwsza – jest wprowadzeniem w ogólną tematykę związaną z zastosowaniem tańców, pląsów i zabaw przy muzyce w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Informacje te podajemy w oparciu o literaturę przedmiotu oraz własne doświadczenia i refleksje. Przedstawiamy także znaczenie proponowanych działań w odniesieniu do indywidualnego i grupowego rozwoju przedszkolaków. Podajemy również wskazówki metodyczne, które mogą być pomocne w nauczaniu naszych propozycji muzyczno-ruchowych.
        Część druga zawiera opisy do dwunastu tańców, pląsów i zabaw przy muzyce oraz zapis nutowy do każdego utworu muzycznego, co z pewnością będzie przydatnym materiałem do pracy z dziećmi dla osób grających na instrumentach muzycznych.
        Do książki dołączona jest płyta CD z melodiami do opisanych działań animacyjnych.

Prezentowany materiał zawiera proste układy ruchowe i kompozycje muzyczne, które dzieci przyjmują z zainteresowaniem, radością i chętnie uczestniczą w proponowanych zabawach. Melodie są krótkie, łatwo wpadające w ucho, żywe rytmicznie, zachęcające do zabawy i nadające się do pracy ze wszystkimi przedszkolakami.

Opisane w tej publikacji tańce, pląsy i zabawy przy muzyce powstawały w ciągu ostatnich kilku lat w codziennej pracy i zabawie z dziećmi w przedszkolu i świetlicy szkolnej. I to właśnie te dzieci były naszymi najważniejszymi recenzentami, konsultantami i pomocnikami w przygotowaniu tych działań. Ich opinie i przede wszystkim ich reakcje były dla nas – autorów – największym darem i najlepszą podpowiedzią, jak skomponować muzykę, jakie słowa pasują do tekstów piosenek oraz jakie układy ruchowe dopasować do melodii i jednocześnie do możliwości psychomotorycznychych dzieci.
        Dlatego też chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym podopiecznym, którzy, bawiąc się z nami, dali wiele cennych wskazówek i w ten sposób pomogli nam w przygotowaniu materiału muzycznego, opisów układów ruchowych i tekstów piosenek do pląsów i zabaw.

Mamy zatem nadzieję, drodzy Czytelnicy, że prezentowane tańce, pląsy i zabawy przy muzyce dostarczą także waszym pociechom i wam samym wielu dobrych przeżyć i radości we wspólnym bawieniu się.

Robert Domań

Kupuję