zabawa "Tęcza"

TĘCZA

Materiały: kolorowe koła z papieru o średnicy 3-5 cm, taśma klejąca.

Nauczyciel prosi dzieci, aby wybrały sobie jedno papierowe koło spośród kół w czterech kolorach – czerwone, zielone, żółte lub niebieskie. Papierowe koła są przyklejane taśmą klejącą do ubrań jako emblematy.
       Wszystkie dzieci siedzą na krzesłach w kręgu. Nauczyciel stoi obok siedzących i wymienia kolory, np.: „zielony i czerwony”. Wtedy dzieci, które mają emblematy w tych kolorach, szybko zamieniają się z sobą miejscami. Nauczyciel może podać kolejne – z innymi konfiguracjami kolorów – polecenia do wykonania. Natomiast na hasło: „tęcza” wszyscy mają zmienić miejsce i także nauczyciel szuka miejsca w kręgu dla siebie. Ten z uczestników, który nie zdążył usiąść na krześle, przyjmuje rolę prowadzącego i kontynuuje zabawę, wydając nowe polecenia do zamiany miejsc przez bawiących się. Dopiero po podaniu hasła „tęcza” osoba prowadząca może wraz ze wszystkimi uczestnikami szukać dla siebie miejsca na krześle. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.